Tööandjate Keskliit

President ja tööandjad asutasid uuendusmahukate ettevõtjate klubi

25. märtsil toimunud Eesti Tööandjate Keskliidu aastakonverentsil „Tuulelohe lend – kes on võitjad muutuvas maailmas?“ allkirjastasid Eesti Vabariigi President Kersti Kaljulaid ja Eesti Tööandjate Keskliidu volikogu esinaine Kai Realo kokkulepe uuendusmahukate ettevõtete klubi asutamiseks. Tööandjate algatus koondab ettevõtteid, kes investeerivad vähemalt 2% oma käibest teadus-arendustegevusse. 

Tööandjate kutsel algatuse eestkõnelejaks asunud riigipea tõi konverentsi avakõnes eeskujuks Põhjamaade paarikümne aasta tagust panustamist teadus- ja arendustegevustesse. „Soome, Rootsi ja Taani on riigid, mis meile paljuski sarnanevad – väikesed vananeva rahvastiku ja ressursipiirangutega. Nad on vaieldamatult väikeste majandustena edukad ja Eesti inimeste peamiseks võrdlusbaasiks. Kui võtta võrdluseks aasta 1995, mil neis riikides elati umbes sama hästi, kui meie täna ning me kõik neid kadestasime, siis ulatusid nende riikide kulutused teadus-arendustegevusele 3%ni SKTst ja isegi üle selle,“ tõi Vabariigi President oma kõnes välja.

„Meil muidugi juba on ettevõtteid, kus toodame tõesti ka uut tehnoloogiat, disainime maailma parimaid lumesahkasid näiteks. Või loome post-kvantum ID jaoks eeldusi. Aga neid päriselt oma leiutamisi on meil veel vähe, umbes 250 ettevõtet kogu Eestis, kes teadus- ja arendustegevuse kulusid raporteerivad,“ ütles President Kaljulaid. „Vaikselt küll liigume paremuse suunas – kes pääseb Euroopa Kosmoseagentuuris nina ukse vahele pistma, kes mujal – aga oma baasita on ka siin seda välise ressursi kasvu raske saavutada. Seega – teeme rohkem! Teeme lisaks 1% riigi poolt teadusesse veel 2% juurde erasektori poolt. Muud varianti jätkusuutlikku majandusarengut tagada ei ole,“ ütles president Kersti Kaljulaid.

„Usume, et Eestis on tegelikult rohkemgi ettevõtteid, kes investeerivad teadus-arendustegevusse, kui täna statistikast välja paistab. Samas riikliku koondnäitaja viimine 2%ni SKTst eeldab teadus-arendustegevusse panustavate ettevõtjate arvu mitmekordistumist. Meie huvi on võimalikult suurt osa neist kaasata, tunnustada ja õppida nende kogemusest,“ ütles Eesti Tööandjate Keskliidu volikogu esinaine Kai Realo.

„Kahaneva tööjõuga ja Euroopa ühe kiireima palgakasvuga riigi tööandjatena oleme aru saanud, et konkurentsis võitmiseks peame pakkuma kõrgema tajutava väärtusega tooteid ja teenuseid. Öeldakse, et iga toode on konkurentsist väljalangemisest vaid ühe innovatsiooni kaugusel,“ ütles Eesti Tööandjate Keskliidu volikogu aseesimees ja Columbus Eesti juhatuse esimees Ivo Suursoo, kes on üks algatuse eestvedaja. „Uuenduslikkus ei ole ainult uue majanduse ettevõtete, vaid kõigi ettevõtete võimalus,“ sõnas ta.

Uuendusmahukate ettevõtete 2% klubi asutamise koostööleppe leiab Tööandjate Keskliidu veebilehelt. Üritusel anti üle ka esimese 2% klubiga liituja märgis Chemi-Pharm ASi juht Ruth Oltjerile.

2020. aastal lõi Eesti Tööandjate Keskliit innovatsiooniteemaga tõhusamalt tegelemiseks Tööandjate Innovatsiooni Käivituskoja. Sealt edasi küpses idee käivitada kõige teadmusmahukamate ettevõtjate tunnustamiseks ja kaasamiseks klubi, et nende tegevuse positiivset mõju võimendada.

Tööandjate Keskliidu 2021. aasta konverentsi kaaskorraldaja on Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS). Peatoetajad on OÜ NG Investeeringud ja Luminor Pank AS. Suurtoetajad Eesti Energia AS ja Eesti Töötukassa. Toetajad AS Eesti Gaas, Sillamäe Sadam AS, BLRT Grupp AS, Infortar AS, AS Nortal, AS Harmet, Kitman Thulema AS, AS Liviko, Swedbank AS, AS Balbiino ja Tööinspektsioon.

Fotod: Egert Kamenik

 

Kasutame kodulehel küpsiseid. Tutvun andmekaitse poliitikaga Nõustun
×