Õpipoisiõppest võidavad nii töötaja kui ka tööandja, teab Fortaco Estonia OÜ personalijuht Svetlana Smirnova ettvõtte kogemusest.
Fortaco pakub praktikakohti. Miks on see ettevõttele oluline?
Esiteks on see meie tulevane tööjõud. Enamikel juhtudel tulevad praktikandid pärast praktikat meile tööle. Selleks, et praktikandid saaksid meie töötajateks, peavad nad end tõestama. Seega on see mõlema osapoole töö: nii tööandja kui ka praktikandi. Kui praktikant on end tõestanud, võtame ta suure rõõmuga tööle.
Meile tähendab see, et me teame, keda me tööle võtame. Ta on end juba tõestanud, ta on end juba näidanud. Ja meie teame juba, mida temalt oodata. Ja veelgi enam, meile kui tööandjale on oluline ka vastutustundlikkuse pool: sageli ei leia noor töötaja, üliõpilasest praktikant oma esimest töökohta, sest igal pool nõutakse kogemusi, teadmisi, kvalifikatsiooni, pädevust ja ilmtingimata töökogemust. Meie ettevõttes praktika läbinud praktikandil on juba töökogemus olema ja meile sellest põhimõtteliselt piisab, et pakkuda talle esimest töökohta. See on esiteks kasulik meile ja teiseks üliõpilasele endale.
Meile eelmise kolme-nelja aasta jooksul praktikale tulnud praktikantidest on peaaegu kolmkümmend protsenti hiljem meie juurde tööle tulnud – ja see on suurepärane. Ma arvan, et see on hea ja õige suund nii üliõpilaste endi jaoks kui ka meie kui ettevõtte jaoks.
Fortaco tegeleb ka töökohapõhise õppega. Miks on see ettevõttele hea?
Ka meie olemasolevatel töötajatel on võimalik õppida töökohal. Selles osas on meil väga tihe koostöö meie õppekeskustega. Miks on see ettevõttele kasulik? Töötaja saab hariduse ja arendab oskusi tootmisest lahkumata. Kvalifitseeritud töötaja, kes on motiveeritud ja arenev ja panustab oma aega isiklikku arengusse, on suurepärane, Meie jaoks näitab see seda, et töötaja tahab meile tööle jääda, tahab areneda ning me võime temale rohkem loota. See on taas kasulik nii ettevõttele kui ka töötajale endale: tema teenib raha ja õpib ega pea kõrgema kvalifikatsiooni saamiseks ja õppimiseks tööst loobuma. Tööandjal aga on väga motiveeritud töötaja.
Te siis soovitate teistele ettevõtetele süsteemset praktikaga tegelemist?
Jah. Ma võin kindlalt öelda, et iga tulevikku vaatav ettevõte lihtsalt peab praegusele noorele põlvkonnale tähelepanu pöörama. Ja võib-olla isegi mitte ainult praegusele noorele põlvkonnale, vaid ka inimestele, kes näiteks on ümber õppinud ja otsivad tööd teises valdkonnas, teisel erialal. Sest sageli on need sellised inimesed, kes on valmis edasi liikuma, arenema ja kasvama ning nende jaoks on see samm edasi. Tööandjale aga tähendab see motiveeritud töötajat, nagu ma juba korduvalt olen öelnud.
Ma lausa kutsun üles kõiki tööandjaid andma võimalusi praktikantidele, üliõpilastele, noortele või igas vanuses inimestele, kes soovivad ümber õppida ja omandavad uusi erialasid. Samuti julgustan ma noori ja jällegi kõiki teisi, kes on ümber õppinud, neid võimalusi kasutama. See tähendab, et võimalused peavad teineteist leidma. Andke neid võimalusi ja kasutage neid võimalusi.