Värske algatus aitab Eesti ettevõtetel senisest kiiremini uuenduslike lahenduste ja ärimudeliteni jõudmist. Nimelt sai täna avapaugu Tööandjate Keskliidu poolt ellu kutsutud projekt “Innovatsioonitrepp”. Klassikalise majanduse ettevõtte teekond uuendusmahukaks ettevõtteks“.
Töögrupi loomise vajadus tekkis sellest, et Eesti innovatsiooni ökosüsteemis on palju osapooli – ülikoolidest poliitikakujundajate ja ettevõtteni. Neil kõigil on erinev arusaam, kuidas üks ettevõte innovaatiliseks firmaks areneb. Töögrupi eesmärk on need erinevad nägemused kokku koguda ja kaardistada ning moodustada tervikpilt.
Omades innovatsiooni ökosüsteemis ühtset nägemust innovatsiooni trepist – klassikalise majanduse ettevõtte arenguteest uuendusmahukaks ettevõtteks – on võimalik teha täpsemaid valikuid tegevuste-meetmete sihtimiseks ja ettevõtjad saavad selge arusaamise, kas üks või teine üritus-tegevus-meede on nende jaoks või mitte.
See kaardistamine on oluline ka seetõttu, et järgmise 15 aasta jooksul peaks Eesti ettevõtete tootlikkus kasvama senisest kaks korda kiiremas tempos.
Töögrupi eestvedaja, Tööandjate keskliidu esindaja Ivo Suursoo ütles töögrupi avakohtumisel, et ideaalis jõuab töögrupiga lausa innovatsioonieskalaatorini, kus astmete liikuma panemine on poliitikakujundajate kätes.
Töörühma eesmärk on välja töötada innovatsioonitrepi ja strateegiakaardi põhimõtted, mis kirjeldavad klassikalise majanduse ettevõtte liikumist uuendusmahukaks ettevõtteks. Samuti kirjeldatakse esmased mõõdikud, mida Eesti riik peaks saavutama aastaks 2035 igal trepiastmel.
Projekti raames toimub augusti jooksul viis ekspertide kohtumist. 31. augustil toimub ökosüsteemi kaasamissündmus.
Töörühma „Klassikalise majanduse arengutee TAI mahukaks“ ehk innovatsioonitrepi moodustamise ettepaneku tegi 15. veebruaril 2022 toimunud Teadus-ja Arendusnõukogu (TAN) istungil nr. 92 Tööandjate Keskliidu esindaja, IT-ettevõtja Ivo Suursoo.
Kokku lööb töörühmas kaasa 17 inimest – nii ettevõtjad, disaini-innovatsioonieksperdid, majandus-kommunikatsiooniministeeriumi, EASi ja Kredexi ühendasutuse kui ülikoolide esindajad.
Lisaküsimuste korral pöörduga Tööandjate Keskliidu arendusnõuniku Kristel Oitmaa poole, Kristel.oitmaa@employers.ee.
Ekspertidena on kaasatud:
- Ivo Suursoo – Tööandjate Innovatsiooni Käivituskoja (TIKK) töögrupi juht, Tööandjate esindaja Teadus-Arendusnõukogus (TAN), Columbus Eesti AS, CEO
- Kristel Oitmaa – Tööandjate Keskliidu arendusnõunik
- Maarja Kruusmaa – TANi liige, Taltechi teadusprorektor ja biorobootika professor, akadeemik, Euroopa Komisjoni peateadusnõunik
- Heidi Kakko – TANi liige, Tartu Ülikooli nõukogu liige, UniTartu Ventures nõukogu liige, StartUp Estonia juhatuse liige
- Kadri Männasoo – Tallinna Tehnikaülikool, Majandusteaduskond, majandusanalüüsi ja rahanduse professor, mitmete innovatsiooniuuringute läbiviija
- Kadri Ukrainski – Tartu Ülikool, Majandusteaduskond, teadus- ja innovatsioonipoliitika professor
- Sigrid Rajalo – Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium (MKM), arendus- ja innovatsioonivaldkonna juht
- Mart Maasik – Tööandjate esindaja MKM-i innovatsioonipoliitika komisjonis, Innovatsiooniliidrite Klubi eestvedaja, UniTartu Ventures CEO
- Inge Laas – Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus (EIS), innovatsiooni valdkonnajuht
- Aigi Kukk – Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus (EIS), innovatsiooni teenustejuht
- Helery Tasane – Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus – strateegilise arenduse üksuse juht
- Markko Karu – Scoro AS strateegiajuht, lisaks teenusedisainer, protsessidisain, disainistrateegiad
- Indrek Sabul – Columbus Eesti AS, digitaliseerimisekspert
- Siim Kinnas – Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus (EIS), intellektuaalomandi spetsialist
- Kitty Kubo – Roche Eesti innovatsiooni partner
- Karel Lember – Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium, strateegilise planeerimise analüütik
- Kati-Liis Vaarma – Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium, avaliku sektori innovatsiooni ekspert
Foto: erakogu