MTÜ Peaasjad kutsub oktoobris, vaimse tervise kuul, tugevdama enda ja teiste vaimset tervist ja osalema #püsimekoos 15 minuti väljakutses!
Selleks ei ole vaja palju aega või raha. Alustada võib 15 minutist, et meeskondades koosoleku raames käia läbi vaimse tervise hoidmise põhimõtted. Võtta 15 minutit, et soodustada üksteise hoidmist ja heade emotsioonide levikut.
Peaasi.ee vaimse tervise kampaania „Püsime koos“ raames kutsume kõiki inimesi üksteisele vähemalt 15 minutit päevas vahetut tähelepanu jagama. #püsimekoos 15-minuti väljakutse võib seisneda rääkimises, koos sportimises, loodusesse või jalutama minemises ja muus meelepärases omavahelise suhtluse elemendiga tegevuses. Nii kodus, koolis, lasteaias kui tööl võiks sellel ajal 15 minutiks panna nutitelefonid kõrvale ja jagada teisele oma vahetut tähelepanu. Oluline on märgata ja hoida inimestevahelisi suhteid. Oluline on, et Püsime koos!
Suur osa meist on sel aastal kogenud tavalisest enam muutusi, ebamäärasust ja pingeid. Kuhjuv stress võib olla vallandajaks nii füüsilise kui vaimse tervise haigustele. Selle ennetamiseks on mõistlik igapäevaselt midagi ette võtta. Pühendada kasvõi 15 minutit sellele, et ennast ja teisi kaitsta.
Vaimsele tervisele tähelepanu on investeering. Iga panustatud rahaühik toob tagasi kuni 9. Kasu saab nii töö efektiivsuse ja produktiivsuse arvelt kui vähemate haigusepäevade arvelt. Lisaboonuseks on lojaalsuse kasv – kui inimesed tajuvad, et vaimset tervist väärtustatakse, on põhjust püsida töökohal, mis inimesi hoiab.
#püsimekoos 15-minuti väljakutses ja enda ja teiste vaimse tervise toetamisel osalemiseks:
- Teavitage meeskonda 15 minuti väljakutses osalemisest siseveebis või muudes suhtluskanalites, leidke esimesed 15 minutit, et seda läbi rääkida.
- Valige osalemiseks endale sobiv variant. Saab leppida kokku Peaasi.ee soovitatud 10 vaimse tervise hoidmise põhimõttes või genereerida need oma meeskonnaga. Kui soovite mängulisemat lahendust, selgitage välja oma meeskonna kõige suuremad vaimse tervise sõbrad kasutades Püsime koos Bingot. Selleks saab plakatid ja materjalid välja printida SIIN Samal lehel on veel kiireid ja lihtsaid nippe vaimse tervise toetamiseks oma meeskonnas.
- Jagage väljakutses osalemise kogemust omavahel ja ka teistele edasi, näiteks oma sotsiaalmeedias, kodulehel. Palume selleks kasutada ka teemaviita #püsimekoos ja #15minutiväljakutse. Kui kasutate oma organisatsioonis häid lahendusi vaimse tervise toetamiseks, siis julgustaks ka neid just vaimse tervise kuul või 10.oktoobril, rahvusvahelisel vaimse tervise päeval, jagama.
- Ootame väga Teie tagasisidet, kuidas olete väljakutset enda organisatsioonis läbi viinud ja kas me saame veel teile sellel keerulisel ajal toeks olla. Oleks väga abiks, kui saaksite selleks kasutada lühikest vormi SIIN.
Püsime koos tegevusi korraldab Peaasi.ee, toetavad Eesti Haigekassa ja Sotsiaalkindlustusamet.
Peaasi.ee eestvedamisel plaanime aastaks 2022 koolitada 1% Eesti inimestest vaimse tervise esmaabi andjateks. Peame oluliseks, et meie ühiskonnas oleks enam inimesi, kes oskaksid pakkuda lähikondsetele esmast tuge, teavet ning teha seda toimival ja stigmat vähendaval viisil. Lähemalt vaimse tervise esmaabist saab uurida siit: esmaabi.peaasi.ee. Lehel saab registreeruda koolitustele, vaadata ja kuulata podcaste/videoid ning testida iseenda vaimse tervise seisukorda töövihikut täites.
MTÜ Peaasjad tegeleb vaimse tervise edendamise, probleemide ennetuse, varase sekkumise ja häbimärgistamise vähendamisega meie ühiskonnas. Peaasjad pärjati 2020 Aasta tervisesõbra tiitliga ning pälvis Presidendi Sotsiaaltöö aastapreemia.