Tervise- ja tööminister Peep Peterson soovib muuta püsivaks pandeemia ajal muudetud haigushüvitise kord. Selle kohaselt hüvitab tööandja töötaja haiguslehe teisest viienda päevani.
Tööandjate keskliidu juht Arto Aas kommenteeris, et pärast haiguspäevade hüvitamise muudatust muutus haiguslehtede võtmine plahvatuslikult ja hetkel on veel vara öelda, kas kriisiaegsest meetmest peaks saama uus normaalsus. Selleks peaks analüüsima, kuidas kriisi ajal loodud süsteem tavaolukorras töötab.
Kõige suurem risk on Aasa sõnul see, et süsteemi kuritarvitatakse – kui on väga lihtne koju jääda ja keegi teine selle eest maksab, siis see läheb ühiskonnale, nii tööandjatele kui riigile, väga kalliks maksma. Samas pole tööandjatel võimalik kontrollida, kas haiguslehe võtmine on põhjendatud või mitte.
Haiguspäevade hüvitise kord muutus 2020. aastal. Selle järgi on töötaja omavastutus esimene päev, tööandjad maksavad haigushüvitist teisest kuni viienda päevani ning haigekassa alates kuuendast päevast. Hüvitise määr on 70% palgast.
2020. aastani esimese kolme päeva eest töötajale hüvitist ei makstud, neljandast kaheksanda päevani maksis tööandja ning alates üheksandast päevast haigekassa.
Foto: Kelly Sikema/Unsplash