Edukad ettevõtjad peaksid avalikult rääkima oma vigadest ja ebaõnnestumistest, ütles ettevõtja Tanel Joost reedel toimunud Eesti parimate ettevõtete auhinnagalal peetud inspiratsioonikõnes.
Eesti Tööandjate Keskliit andis mulle väljakutset pakkuva ülesanne – pidada inspiratsioonikõne tänasel üritusel. Aga kuidas sa inspireerid inimesi, kes pakatavad edust ja inspiratsioonist. Siin saalis on just praegusel hetkel ilmselt suurim edukuse kontsentratsioon kogu Eestis. Seega otsustasin oma sõnumile anda hoopis teistsuguse vaatenurga.
Täna tähistame siin paljude ettevõtjate edukust, kuid olen kindel, et ükski tänastest nominentidest pole siiani jõudnud ilma ebaedu tundmata.
Eesti ühiskonnas on ettevõtjate väärtus suuresti defineeritud läbi edukuse. Ebaõnnestumised on taunitud, ebaõnnestunud ettevõtmine jätab inimesele pikalt märgi külge. Vähe on ühiskonnas mõistmist, et tegelikult on ebaõnnestumine lahutamatu osa arengust ning me ei tohiks seda taunida. Ka ma ei räägi siin “pankroti skeemitamistest” vaid ausast ebaõnnestumisest!
Tuntud mõtleja Gunnar Aarma on öelnud, et: “Rasked ajad on parimad õpetajad.” Me peaks tervitama äris võimalust teha vigu ja nendest õppida. Mina olen samuti elus teinud palju vigu. Kui palju olen 25 ettevõtluse aasta jooksul ebaõnnestunud! Kuid vigadest järelduste tegemine ja nendest õppimine on mind täna siia toonud. Õnnestumisel ei analüüsi me pikalt, kuidas see juhtus või millised oleksid võinud olla alternatiivsed tegutsemise suunad. Küll, aga teeme seda ebaõnnestumisel.
Julgen üldistada, et enamikel ettevõtjatel istub kuklas hirmutunne oma äriga ebaõnnestuda.
See hirm võib olla suurem või väiksem, aga see on olemas. Pannes maha turvalise palgatöö ja alustades oma ettevõttega, on kõige suuremaks mureks, kas õnnestun või kaotan ärisse paigutatud säästud. Selle hirmu ületamine eristabki ettevõtjaid palgatöö tegijatest.
Oma panuse hirmupisikusse annab ka tänapäeva sotsiaalmeedia, kus elame “ilusate ja edukate” illusiooni maailmas. Ettevõtte turundus käib läbi isiklike kontaktide võrgustiku, alates lapsepõlve sõbrast või algkooli klassijuhatajast kuni naabrimeheni välja. Kes tahaks selles maailmaskaotajaksjääda?
Kutsun ettevõtjaid üles rääkima avatumalt oma elu õppetundidest, et innustada meie hulgas neid, kes arvavad, et ümberringi on kõik väga nutikad ja edukad ning ainult nemad ei suuda õnnestuda.
Minu sõnum täna Teile oleks, et Te ei ole üksi! Enamike edulugude taga on mitmeid ebaõnnestumisi. Teen otsa lahti tunnistades, et enne esimest ettevõtet, tegin vähemalt kümme ebaõnnestunud katset äriga alustada ja kogen veel tänasel päevalgi hulgaliselt valesid otsuseid, mille loodan õppetunniks pöörata.
30 aastat tagasi olin valiku ees, kas minna sõpradega pidutsema või valmistuda järgmise päeva tööintervjuuks. Valik pidutseda päädis autoavarii ja eluga ratastoolis. Kõik väljavaated elus olid läbi lõigatud, võimalused veel õnnestuda olid nullilähedased… Kuid tol ajal ei mõistnud ma veel, et sellest kujunes mu elu suurim ja väärtuslikem õppetund.
Milline on sinu lugu?
Tanel Joost on 25 aastat tegelenud ettevõtlusega. Ta on meditsiinitehnikat tootva ettevõtte OÜ Equa juhataja, tootmisettevõtete OÜ Afterone ja OÜ Oxford Engineering Eesti juhatuse liige ning Tartu Ärinõuandla nõukogu liige.
Vaata Tanel Joosti kõnet ka videost: