Tänapäeva juhilt eeldatakse ettevõtlikust – valmisolekut võtta initsiatiivi, algatada tegevusi, juhtida inimesi ja muutusi, olla loov ja ennastjuhtiv. Kõlab ilusasti, kuigi ellu viia on üsna keeruline. Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor magistriõppes õppijatel on suurel osal olemas töökogemus ning enamusel ka kokkupuude äriorganisatsiooni juhtimistegevustega. Seega, võib üsna kindlalt öelda, et tavapärane juhtimispraktika on neil juba omandatud. Mis siis oleks see, mis sellisele õpihimulisele juhile väljakutseid pakuks ning ka tööalases karjääris kõige kasulikum oleks?
Meil on vastus käes – meie magistrandid käivad Ettevõtliku juhtimise õppeaine raames juhtimispraktikal organisatsioonides, milles enamus tööst ja eesmärkidest saavutatakse vabatahtlike liikmete abil – erinevad katusorganisatsioonid, heategevuslikud organisatsioonid, kutsealased ühendused jne. Alles selline praktika – juhtida vabatahtlikke – on tõeline väljakutse. Edukas olemiseks peab juht olema ettevõtlik. Ei ole võimalik vabatahtlikke juhtida käskude – keeldude – karistustega ning „meil on järjekord ukse taga“ väited ei pane mitte kedagi särasilmselt panustama. Ettevõtlik praktikant (tulevane ettevõtlik juht) peab olema visionäär, rakendama enda initsiatiivi, positiivsust, pühendumist ning hoolivust. Alles siis selgub, kas juht on lihtsalt heaorganisatsiooni motivatsioonisüsteemi kasutaja või tõeliselt tark ja ettevõtlik tänapäeva liider.
Sellel sügisel alustab kolmas grupp magistrante juhtimispraktikat, et koos vabatahtlikega korraldada sündmusi (nt. Eesti Kvaliteediühingu aastakonverents), viia läbi koolitusi ja seminare (nt. Eesti Masinatööstuse Liidus), värvata uusi liikmeid, koguda annetusi, algatada traditsioone (nt. Avatud raamatukogu Ülemiste Citys) ja teha palju muud põnevat (nt. Eesti Kaubandus-Tööstuskojas Eesti eksportööride videolood). Kolme aasta jooksul enam kui kuuskümmend ettevõtlikku magistranti, rohkem kui kolmkümmend organisatsiooni, kümneid ja kümneid toredaid ühiseid kogemusi on tõendanud, et selline koostöövorm on vajalik ja jätkusuutlik. Need, kes kord organisatsioonidena liitunud on valmis igal uuel aastal uusi praktikante kaasama ning igal aastal liitub üha uusi organisatsioone. Järgmisel sügisel ootavad lisaks eesti ja venekeeles õppijatele võimalust vabatahtlikult vabatahtlikega praktikal osaleda ka umbes kolmkümmend rahvusvahelist magistranti – milline suurepärane väljakutse kõikidele organisatsioonidele! Andke endast teada, toetame ettevõtlike juhtide arengut ning üheskoos teeme ära palju kasulikku!
Eesti Tööandjate Keskliiduski alustab vabatahtlikku praktikat ettevõtluskõrgkooli Mainor magistrant Margit Puik.