Svarmili tehase juhataja Merle Roste sõnul töötab ettevõttes 250 inimest, kellest viiendik on vähenenud töövõimega, kuid see pole tema sõnul olnud planeeritud valik. Roste rääkis, et Svarmil on leidnud väljapääsu tööjõupuuduse leevendamisele seeläbi, et igale vajalike oskustega inimesele püütakse leida võimalus nende ettevõttes tööd teha. «Tööjõupuuduse korral ei tee me valikut lähtuvalt sellest, milline on inimese tervis, vaid millised on tema oskused ja võimekus,» ütles Roste.
Tema sõnul on firma teinud mitmeid personaalseid kohandusi vastavalt töötaja tervislikule seisundile ning sellesse protsessi kaasatakse kolleege majast seest. Samuti küsitakse nõu näiteks töötervishoiuarstilt, kes oskab täpsemalt analüüsida võimalikke riske ja anda soovitusi.
Näiteks õmbleja ametiga kaasneb risk ennekõike randmete tervisele. Juhataja sõnul on Svarmil Töötukassa abiga soetanud mitmetele õmblejatele randmeortoose. «Töötajad, kellele töötervise arst on määranud kandmiseks randmeortoosid, said proovida erinevaid ortoose ja Töötukassa hüvitas need,» selgitas Roste. «Kõik töötajad vajavad hoolt, personaalset lähenemist ja tuge ning meie ettevõttes ei sõltu isiku tervisest see, mil viisil temaga tegeletakse,» rääkis juhataja.
Roste soovitab nii tööotsijatel kui ka tööandjatel värbamisprotsessis olla avatud ja avameelsed. Kui kõik riskid saavad põhjendatud, selgitatud ja läbi arutatud värbamisprotsessi alguses, siis on hiljem vähem muresid. «Aus ja otsekohene kommunikatsioon on kindlasti edu võtmeks,» rääkis Svarmili tehase juhataja Merle Roste kogemustest vähenenud töövõimega inimestega.