Pärnus tegutseva tekstiilitootja Wendre jaoks on iga inimene väärtus ning pole vahet, kas tal on täielik või osaline töövõime, ütleb personalijuht Liisa Alekask. Iga inimene omamoodi eriline, olgu erivajaduseks toidueelistused või kuulmisraskused – tööandja peab sellega arvestama.
Wendres töötab kokku 850 inimest, kellest vähenenud töövõimega on 64 ehk ligi 7,5%. “Meie jaoks on oluline, et inimene oleks töökas ja tragi ning saaks oma ülesannetega hakkama. Värbamisel lähtume ennekõike sellest, mida inimene teha suudab, mitte sellest, milliseid piiranguid tema tervis seab,” räägib Alekask. Erivajadusega inimesed töötavad peamiselt ettevõtte tootmisüksuses, aga on ka kontoriinimesi.
Vastavalt töötaja vajadustele on Wendre teinud kohandusi töökohal ning võimaldanud paindlikkust tööajas. Piirangud seab töö iseloom. “Kõigile kõik tööülesanded ei sobi, teravate masinate juurde ei saa tööle panna epileptikut ning mõnele võib keeruliseks osutuda öövahetuses töötamine,” toob Alekask näiteid. Tehases töötavate kurttummadele soetati käemonitorid, mis annavad värisedes märku, kui töö on häiritud.
Töötajate leidmisel ja hoidmisel on Wendre kasutanud mitmeid töötukassa teenuseid. Üheks oluliseks võimaluseks peab personalijuht kogemusnõustajaid, kes ise on vähenenud töövõimega ning jagavad oma lugu nii tööandja kui töövõtjatega, julgustades nii tööturu mõlemat osapoolt. Samuti on abi olnud proovipäevadest, palgatoetusest, tööpraktikast ning töötukassa konsultantidest. “Kui ise ei tea, siis nemad kindlasti teavad ja aitavad,” ütleb Alekask.
Ta märgib, et mitmed nende ettevõtteni jõudnud inimesed on varem tööturul valusalt kõrvetada saanud, sest neile on öeldud, et erivajaduse tõttu nad üht või teist tööd ei saa. “Mõistagi ei julge või soovi nad sellisel juhul töövestlusel seda ise teemaks võtta. Töö käigus tuleb see ühel hetkel ikka jutuks ning saame siis vastavalt vajadusele võimaldada lisapuhkust, sobivamat tööaega või muud taolist,” selgitab Alekask.
Hirm oma erivajadusest tööandjale rääkida on personalijuhi arvates tingitud hoiakutest ühiskonnas, kus osas inimestes tekitab ebamugavust näiteks kurt kassapidaja või taksojuht. Wendre personalijuht loodab, et kümne aasta pärast ei pea Eestis vähenenud töövõimega inimestest rääkima kui millestki väga erilisest, vaid see on saanud normaalsuseks. “Ettevõte soovib täita oma eesmärke, teenida seeläbi kasumit ning selleks on tarvis motiveeritud töötajaid. Töötajate eripärad on ettevõttele võimalus näidata oma paindlikkust ning kohanemisvõimet,” leiab Alekask.
Wendre kaks soovitust tööandjatele:
- Võta iga inimest erilisena, sest igal inimesel on oma eripärad
- Proovi olla võimalikult paindlik, sest selles peituvad mitmed võimalused
Wendre soovitus töötajale:
- Julge küsida! Kui sa ei küsi, siis on vastus alati ei.
Pildi autor: Olev Mihkelmaa